Ahogy beköszönt a tél, és a hőmérő higanyszála fagypont alá süllyed, az utak csúszóssá, kihívássá és veszélyessé válnak a járművezetők számára. A biztonságos téli vezetés egyik legrégebbi, mégis leghatékonyabb megoldása a hólánc vagy keréklánc, amely még mindig fontos tartozék a havas és jeges útviszonyok közé merészkedők számára.
Ez azt jelenti, hogy a gumiláncok fontosságának ismerete és a legjobb használatuk módja meghatározhatja a különbséget a biztonságos utazás és a súlyos téli időjárási körülmények között közlekedő járművezetők gyötrelmes megpróbáltatásai között. Itt mindenről szó lesz – a gumiláncok alapjaitól kezdve a kiválasztásukra, felszerelésükre és a lehető legjobb kihasználásukra vonatkozó tippekig.

A gumiláncok más néven gumiláncok vagy gumikábelek. Ezek olyan fémszemekből álló láncszemek, amelyek a járművek gumiabroncsaira kerülnek, hogy azok a jeges vagy havas utakon is jól tapadjanak. Nem különböznek attól, hogy további súrlódást teremtenek a gumiabroncs és az útfelület között. A jármű így nagyobb tapadást nyer, és csökken a megcsúszás valószínűsége. Vannak olyan kialakítások, amelyek visszanyúlnak a láncszemek idejéig, majd a kábelekig, végül pedig a modern önfeszítő típusokig, amelyek nagyszerű teljesítményt nyújtanak.
Mikor kell hóláncot használni
A gumiláncok különösen nehéz téli körülmények között, mély hóban, jégen és hegyvidéki régiókban, ahol az útfelületet teljes mértékben borítja a hó. Íme, mikor érdemes használni ezeket a láncokat:
Súlyos hó
A mély hóval borított területek stabilabbá teszik autóját, miközben jobb tapadást biztosítanak a biztonságot szolgáló egyéb intézkedésekkel, amelyek kudarcot vallottak.
Hegyi utak
Ha hegyvidéki vagy magasan fekvő területeken halad át, szinte mindenhol kerékláncot kell vinnie, hogy elkerülje a meredek, csúszós utak okozta veszélyeket.
Jeges utak
Nagyon hatékonyak a jégen. Segítenek a járművezetőnek, hogy megőrizze tapadását az úton, és a balesetek esélye jelentősen csökken.
A legtöbb olyan út, ahol lánckötelezettség van érvényben, egyértelműen jelzi, hogy lánckötelezettség van érvényben. Mindig ellenőrizze a helyi előírásokat, mivel egyes területeken nagyon szigorúan szabályozzák, hogy mikor és hogyan lehet gumiláncot használni.

A gumiláncok típusai
Ha tudja, milyen típusú gumiláncok léteznek, könnyebben kiválaszthatja a járművének és a téli vezetési igényeinek legmegfelelőbbet:
Fém láncszem láncok
Ezek a régimódi, robusztus láncok, amelyek a legjobban tapadnak a hó és a jég vonzására, és nagyon tartósak, ezért nagy igénybevételre is alkalmasak.
Kábel láncok
A fém láncszemek helyett csavart acélkábelek, a kábelláncok könnyebbek és könnyebben felszerelhetők, mint a fém láncszemes láncok. Ezek alkalmi alkalmazásokhoz jók, és jól működnek könnyű hóban.
Poliuretán vagy textil láncok
Ezek a láncok erős textíliák vagy műanyag felhasználásával készülnek, így olyan járműveken is alkalmazhatók, amelyeknek rossz a szabad térközük. Zajtalanok és nem károsítják az utakat, de csak könnyű hóviszonyok között alkalmazhatók.
Önfeszítő láncok
Az önfeszítő láncok automatikus feszítő rendszerrel rendelkeznek. Ezek a láncok nagyon könnyen felszerelhetők és eltávolíthatók, bár egy kicsit drágábbak. Ha csak most kezdi a gumiláncok használatát, értékelni fogja, hogy mennyire egyszerű a használatuk.
Kompozit láncok
A kompozit láncok olyan anyagokat használnak, mint a fém és a gumi. Ezek a láncok nagy vonóerőt biztosítanak anélkül, hogy a fémláncok régi „csilingelése” megmaradna. Ez egy kiváló lehetőség egy olyan sofőr számára, aki rendszeresen hóban közlekedik.
Hogyan válasszuk ki a legjobb gumiláncokat
A hóláncokat nem úgy fogja kiválasztani, hogy egyszerűen benyúl a boltba, és kiválasztja az első készletet, amit lát. Íme néhány dolog, amit érdemes megnézni:
Gumiabroncs mérete
A hólánc valójában a gumiabroncs méretéhez igazodik. Ezért nagyszerű lesz, ha a gumiabroncsok ajánlott méretezését vagy akár oldalát a használati utasításban találja meg. A helytelen méretezés gondot okozhat Önnek a telepítésük, és károsíthatja a gumiabroncsokat.
Jármű típusa
A robusztusabb járműveknek, például a teherautóknak és a terepjáróknak szilárdabb láncokra van szükségük, míg a könnyebbeknek kábel- vagy textilláncok is megfelelnek.
A használat gyakorisága
Ha az Ön régiójában nagyon kemény a tél, akkor extra pénzt kell költenie jó, erős láncokra.
Útviszonyok
Vannak olyan gumiláncok, amelyek jobban teljesítenek jégen, mint mások, és vannak olyanok, amelyek mély hóban vagy latyakban jeleskednek. Vegye figyelembe a legjellemzőbb téli körülményeket az Ön lakóhelyén.

Hogyan kell felszerelni a kerékláncokat
Ezeknek a láncoknak a beszerelése elsőre kissé ijesztő lehet, de ha egyszer megtanulja, hogyan kell csinálni, akkor nagyon egyszerű. Jó ötlet otthon gyakorolni, mielőtt kimegyünk a havas utakra.
Íme a lépésről-lépésre történő útmutató a gumiláncok felszereléséhez:
1. Készítse elő a láncokat
Fektesse őket a földre, és távolítsa el az összes csavart és csomót. Tegye őket a gumiabroncs mellé, amelyre fel fogja szerelni őket.
2. Szerelje fel a láncokat
Helyezze a láncokat a gumiabroncs tetejére úgy, hogy azok a lehető legegyenletesebben legyenek elosztva. Néhány láncnál néhány métert hátrálnia kell, hogy a láncokat az egész gumiabroncsra fel tudja helyezni.
3. Chains-Up
Láncolja fel a gyártó útmutatásai szerint úgy, hogy a lánc szorosan legyen behúzva, és a lánc közepe a gumiabroncson keresztül legyen igazítva. Az önzáró láncok csökkentik ezt a feszültséget.
4. Közúti tesztláncok
Vezessen egy-két mérföldet, hogy megnézze, hogyan bírják a láncok – szilárdak-e, és nem súrlódnak-e a kerékagyon belül? Ha meglazult, folytassa a meghúzást, amennyire csak lehetséges, hogy növelje a biztonságot.
Utazás hóláncokkal
A gumilánccal való vezetés néhány apró változtatással jár, hogy maximalizálja mind a használat biztonsági tényezőjét, mind a járművével együtt a tartósságát:
Vezessen lassan
A gumiláncok 30 mérföld/óra alatti sebességnél működnek. A túl gyors közlekedés tönkreteszi mind a láncokat, mind a gumiabroncsokat, nem is beszélve arról, hogy balesetek felé sodorja Önt.
Kerülje az éles kanyarokat
Lassan forduljon, és kerülje az éles manővereket, hogy a láncok ne csússzanak el vagy ne törjenek le.
Rendszeres ellenőrzés
Mivel a gumiláncok idővel hajlamosak egy kicsit elmozdulni, ezért rendszeresen ellenőrizze a feszességüket, különösen akkor, ha göröngyös vagy egyenetlen felületen halad.
Láncok eltávolítása a tiszta utakon
A hólánccal való közlekedés csupasz járdán mind a gumiabroncsokat, mind az utat károsíthatja. Csak havas vagy jeges útfelületen használjon láncot.